Барвники – це забарвлені органічні сполуки, що синтезуються рослинами та живими організмами (природні барвники), або отримані методами органічного синтезу (синтетичні) та застосовуються для надання бажаного кольору різним виробам.
Натуральні харчові барвники – це речовини, добуті фізичними методами із рослин та об’єктів тваринного походження; це суміш каротиноїдів, антоціанів, флавоноїдів, хлорофілу та інших натуральних компонентів рослин, наділених пігментами.
Сировиною для натуральних барвників можуть бути ягоди, квіти, листя, коренеплоди, тощо. Кількість їх у сировині дуже незначна. Завдяки новітнім досягненням сучасні технології дозволяють отримувати барвники із заздалегідь визначеними властивостями та їх максимальною концентрацією.
Сьогодні виробники забарвлених харчових продуктів пропонують такі відомі натуральні барвники:
- Кармін E120
- Каротеноіди E160a; E160c; E161b
- Куркумін E100
- Мідний комплекс хлорофіла/-ина E141
- Хлорофіл/-ін E140
- Антоціани E163
- Карамель E150a-d
- Вугілля E153
- Діоксид титану E171
Синтетичні харчові барвники – це органічні сполуки, що не зустрічаються в природі, тобто штучно створені. Такі барвники, на відміну від природних, термічно стійкі, дають яскраве та стійке забарвлення, біологічно неактивні, до їх складу не входять ні смакові речовини, ні вітаміни.
- Кармуазин E122
- Чарівний червоний E129
- Понсо 4R E124
- Жовтий «Сонячний захід» E110
- Тартразин E102
- Чорний блискучий E151
- Коричневми HT E155
- Синій патентований V E131
- Синій блискучий E133
- Хіноліновий жовтий E104
Окремою групою барвників є фарбуючі харчові продукти, концентрати соків з овочів та фруктів, а саме:
– Виноград;
– Чорна морква;
– Бузина;
– Аронія;
– Сік буряка;
– Паприка;
– Морква;
– Корінь куркуми;
– Шпинат;
– Кропива.
Барвники широко використовуються практично у всіх сферах харчової промисловості, а також у фармацевтиці та виробництві побутової хімії, косметики.